Pewien mieszkaniec Florydy chce, by istniał „Festivus dla reszty z nas”. Planuje on zainstalować prawie 6-stopowy maszt na Festivus w rotundzie Kapitolu Florydy.

Aluminiowy słup – który został zbudowany z pustych puszek po Pabst Blue Ribbon – wzbudził niemały gniew w Słonecznym Stanie, ponieważ będzie dzielił tę samą przestrzeń z bardziej tradycyjną szopką, donosi News Service of Florida. Ale właśnie o to chodzi. Chaz Stevens, który wystąpił o pozwolenie na postawienie tradycyjnej dekoracji z okazji święta, chce w ten sposób podkreślić „potrzebę rozdziału kościoła od państwa”.

Czy to będzie najlepszy czy najgorszy Festivus w historii?

Festivus – świeckie (i seinfeldiańskie) święto

Wprowadzony do popularnego zeitgeist przez odcinek „Seinfelda” w 1997 roku, Festivus stał się od tego czasu popularną przystanią dla tych – jak postać Franka Costanzy – którzy są rozczarowani komercjalizmem i religijnością amerykańskiego Bożego Narodzenia.

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tym świętem (lub odcinkiem), oto krótkie wprowadzenie:

Święto jest „tradycyjnie” obchodzone 23 grudnia z obiadem, po którym następuje poobiednie „wyrzucanie żalów” i pokaz „wyczynów siły”. Wiązanie święta razem jest prosty, nie ozdobiony słup aluminiowy (w przeciwieństwie do w pełni udekorowanej choinki), który Stevens postanowił odtworzyć z puszek po piwie, donosi News Service of Florida.

Chociaż święto może wydawać się niedorzeczne, co najmniej jeden sąd stanowy uznał obchody Festivus za uzasadnione w przyznaniu więźniowi zdrowszego jedzenia.

Czy można wylać żale?

W budynku Kapitolu Florydy w Tallahassee znajduje się już szopka (a wcześniej menora podczas Chanuki). Stevens, który mieszka w Deerfield Beach, złożył wniosek w stanowym Departamencie Usług Zarządzania, aby dodać swój słup świąteczny do tej mieszanki, donosi News Service of Florida.

The Establishment Clause of the Constitution zapobiega rządowi od ustanawiania religii państwowej lub uchwalania praw, które pomagają lub utrudniają jednej religii nad inną. Jeśli chodzi o dekoracje świąteczne w budynkach państwowych i federalnych, Sąd Najwyższy USA nie ma nic przeciwko żłobkom i menorom, ale generalnie jest w porządku ze świeckimi symbolami sezonu, takimi jak choinki.

Ale Floryda wydaje się być na pokładzie z wyświetlaczem. Ben Wolf, rzecznik DMS Florydy, potwierdził, że stan jest szczęśliwy, że „pozwala wszystkim kulturom, wyznaniom, komitetom i grupom na wystawianie swoich świątecznych ekspozycji”, donosi News Service of Florida.

Nie jest jednak jasne, jak stan może się czuć w stosunku do darowizn na rzecz The Human Fund.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *