Podczas gdy twórcy Konstytucji prawdopodobnie nie przewidywali przyznania praw prawnych zwierzętom nie będącym ludźmi, prawdopodobnie nie przewidzieli również psich przyjęć urodzinowych i ośrodków dla zwierząt domowych. I bądźmy szczerzy, prawdopodobnie uważasz, że są zwierzęta, które bardziej zasługują na pewne prawa niż niektórzy z naszych ludzkich braci. Niemniej jednak, zwierzęta nie mają takich samych praw jak ludzie, jak to niedawno wyjaśnił sąd w Nowym Jorku w sprawie, w której prawnicy twierdzili, że szympansy mają prawo do ulgi habeas.

Co to jest Habeas Corpus?

Osoby, które zostały uwięzione lub zamknięte i chcą zakwestionować podstawę prawną ich uwięzienia, czas jego trwania, lub określone warunki uwięzienia, mogą złożyć wniosek o wydanie nakazu habeas corpus. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, podmiot przetrzymujący daną osobę musi wykazać ważną przyczynę jej zatrzymania. Jeśli wniosek o habeas corpus zostanie rozpatrzony pozytywnie, osoba taka może zostać zwolniona, jej wyrok może zostać zmniejszony, a niektóre prawa mogą zostać wyegzekwowane.

A co z szympansem?

Choć zabawniej jest wyobrazić sobie szympansa piszącego i składającego własny wniosek o habeas corpus, to w rzeczywistości został on złożony przez Nonhuman Rights Project z Coral Springs na Florydzie w imieniu dwóch trzymanych w klatkach szympansów, Tommy’ego i Kiko. Stanowy Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia sprawy po tym, jak sąd niższej instancji orzekł, że szympansy nie mają prawa do habeas relief, ponieważ nie są członkami gatunku ludzkiego. Sądy od dawna utrzymują, że tylko ludzie mają prawa, ponieważ jesteśmy wyjątkowi w naszej zdolności do rozumienia tych praw i naszych moralnych zobowiązań.

Szympansy mogą mieć „prawo do wolności

Chociaż sędzia Eugene Fahey zgodził się z decyzją sądu o odrzuceniu sprawy z powodów proceduralnych, argumentował, że nawet jeśli szympans nie jest osobą, zwierzę może nadal być uprawnione do ubiegania się o wolność od uwięzienia w procesie habeas. „Chociaż można się spierać, że szympans nie jest 'osobą’, nie ma wątpliwości, że nie jest tylko rzeczą” – napisał Fahey, zwracając uwagę na podobieństwa poznawcze między szympansami a ludźmi.

Tak więc na razie szympansy nie są uprawnione do korzystania z ulgi habeas. Jednak z czasem może się to zmienić. W końcu, w naszym systemie prawnym, korporacje są traktowane jako osoby z prawami prawnymi, podczas gdy prawa płodu ludzkiego jest nieuregulowanym obszarem prawa. Wszystko więc może się zdarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *