To kuszące i tak łatwo uwierzyć, że ciężka praca przy rozwodzie polega na wykonaniu prawnych, finansowych i praktycznych kroków, które należy podjąć, aby oficjalnie rozwiązać swoje małżeństwo. Te czarno-białe rzeczy. I Bóg wie, że jest mnóstwo tych logistycznych wyzwań. Musisz zdecydować, jak się rozwieść, jak, lub jaki rodzaj prawnika do wykorzystania. Musisz odkryć swoje kaczki, dostać je w rzędzie i polować na papiery, plik, połączyć, wypełnić, nie mówiąc już spróbować przeczytać.  Musisz opracować swoją strategię i wchłonąć stresujące negocjacje. Wszystko to w sumie i indywidualnie jest bardzo trudne do nawigacji. Jednak te kroki nie zmieniły Cię. Nie dostarczyły cię do miejsca zwanego Moved On po rozwodzie.

Aby ruszyć dalej, aby stworzyć życie godne Ciebie i wypełnione wartością dla Ciebie, musisz przyjąć zaproszenie. Jest to zaproszenie, które jest niewypowiedziane i łatwo je zignorować. Mimo to, jeśli chcesz, by to, co nadchodzi za rogiem, było autentyczne, wypełnione znaczeniem, odkryciami, wzrostem, radością i pokojem, musisz przyjąć zaproszenie i wykonać pracę.

Pozwalanie sobie na uzdrowienie po rozwodzie

Niewypowiedziane zaproszenie, jakie daje rozwód, to możliwość odkrycia swojego prawdziwego „ja”.

Odkrywanie prawdziwego siebie to podróż, na którą nie każdy się decyduje. Jednak możliwość ta jest dostępna dla każdego, kto się rozwodzi.

Powodem, dla którego tak wielu odrzuca lub ignoruje to zaproszenie, jest fakt, że przyjęcie go wymaga najpierw szczerego pragnienia uzdrowienia. Niektórzy ludzie wolą pozostać zgorzkniali i źli, pozostać ofiarą swojego rozwodu lub zignorować uzdrowienie na rzecz jak najszybszego rozpoczęcia nowego związku.

Chociaż każda z tych reakcji jest normalna, żadna z nich nie pomoże ci poradzić sobie z rozwodem ani ruszyć dalej. Innymi słowy, te reakcje na rozwód nie pozwolą ci się uzdrowić.

Aby uzdrowić się prawidłowo, musisz poradzić sobie z emocjonalną historią, ranami powstałymi w wyniku rozwodu i odpowiedzialnością, jaką odegrałeś w doprowadzeniu do końca swojego małżeństwa.

Zaakceptowanie, że smutek jest częścią rozwodu

Podczas rozwodu traci się bardzo wiele. Oczywiście traci się współmałżonka, marzenia o wspólnej starości i styl życia. Ale można też stracić dom, możliwość codziennego widywania się z dziećmi, kogoś do pomocy w codziennych obowiązkach, przyjaciół i wiele innych rzeczy, do których się przyzwyczailiśmy, zarówno dużych, jak i małych.

A wraz z rozpoznaniem każdej straty, będziesz się smucić.

Żałoba jest skomplikowaną emocją. Jest unikalna dla każdej osoby, co oznacza, że twój żal nie będzie podobny do żalu, którego doświadczyła twoja przyjaciółka, kiedy się rozwiodła. Żal jest również nieliniowy. Możesz mieć wrażenie, że posunęłaś się naprzód, że jesteś na dobrej drodze, by poczuć się lepiej, ale wtedy coś się wydarzy. Nagle poczujesz się tak, jakbyś został wrzucony z powrotem w otchłań nieszczęścia i nie będziesz mógł wstać z łóżka.

…I zrozumienie, że żałoba jest skomplikowana

Żal, który będziesz odczuwać, jest również skomplikowany przez fakt, że nie jest to tylko jedna emocja, którą odczuwasz przed, w trakcie i po rozwodzie, ale cały ich wachlarz. Prawdopodobnie zacząłeś doświadczać uczucia żalu już w momencie, gdy możliwość rozwodu stała się rzeczywistością: wtedy, gdy rozpoczynałeś proces rozwodowy.  Albo teraz, po rozwodzie, smutek narasta i narasta. Obmywa cię …

Myśli o niedowierzaniu, że to nie może się zdarzyć – to jest szok i zaprzeczenie. Ponieważ twój umysł w naturalny sposób chroni cię przed przyjęciem większej ilości informacji i bólu, niż możesz sobie poradzić na raz, uczucie to jest powszechne, gdy nie chcesz się rozwieść.

Prawdopodobnie będziesz odczuwać rozdzierający ból związany z końcem małżeństwa i wszystkimi zmianami, którym musisz stawić czoła w trakcie i po rozwodzie, kiedy będziesz pracować nad swoim żalem. Zmiany są zawsze bolesne, a zmiany na taką skalę, jakiej wymaga rozwód, są często okropne – przynajmniej na początku.

W trakcie radzenia sobie z rozwodem i przeżywaniem żałoby nie zdziw się, jeśli będziesz zmagać się z próbą zrozumienia, dlaczego rozwód jest odpowiedzią na problemy występujące w twoim małżeństwie. Możesz zmagać się z próbą przypisania winy.

Na początku możesz nawet starać się zrozumieć, co takiego zrobiłeś, że twój były chciał zakończyć wasze małżeństwo. A kiedy myślisz, że masz to wszystko rozgryzione, możesz obiecać swojemu Ex, że zmienisz się, jeśli on wróci do ciebie. Ale im mocniej stoi on w swojej decyzji o rozwodzie, tym bardziej sfrustrowana będziesz.

Następnie, w pewnym momencie, może się tak sfrustrowany, że zaczniesz obwiniać swojego Ex i uczucie ogromnej złości wobec niego, bo w twoich oczach, on jest przyczyną całego bólu i udręki czujesz.

Inną emocją, którą możesz napotkać, gdy będziesz kontynuować leczenie po rozwodzie, jest samotność. Jest bardziej prawdopodobne, że doświadczysz samotności, jeśli straciłeś przyjaźnie z powodu rozwodu lub jeśli nie znasz innych rozwiedzionych osób, które chciałyby cię wesprzeć w procesie leczenia.

Jednak nie wszystkie emocje, których możesz doświadczać w ramach przepracowywania żałoby są negatywne. Można również czuć nadzieję na życie po rozwodzie. A kiedy tak się stanie, zaczniesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *