Założenie lub prowadzenie firmy często wiąże się z liniami kredytowymi. Jak właściciele firm wiedzą, trzeba nabyć zapasy, zapłacić czynsz i koła muszą się kręcić. Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają, często polega na swoim osobistym kredycie, aby rozpocząć działalność.

Jednakże, w zależności od rodzaju struktury biznesowej, jaką wybierzesz dla swojej firmy, Twój osobisty wynik kredytowy może mieć negatywny wpływ na Twoją działalność.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są narażone na ryzyko utraty zdolności kredytowej

Dla większości właścicieli małych firm, faktem jest, że Twoja osobista ocena kredytowa jest taka sama jak ocena kredytowa Twojej firmy. Dzieje się tak dlatego, że większość właścicieli małych firm nie posiada osobowości prawnej, a tym bardziej nie jest zorganizowana w formie innej niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Jako jednoosobowa działalność gospodarcza, Ty i Twoja firma jesteście jednym i tym samym, na dobre i na złe, bogatsi i biedniejsi, w dobrej i złej sytuacji kredytowej.

Oznacza to, że jeśli masz problemy z zadłużeniem osobistym i nie może uzyskać zatwierdzenia do kredytu, może skończyć się mając te same problemy z zadłużeniem dla firmy, i vice versa. Jeśli zostaniesz pozwany i przegrasz, nawet z powodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, twoje aktywa biznesowe mogą być ścigane, jeśli nie będziesz w stanie zaspokoić wyroku.

Uzyskanie kredytu firmowego

Zamiast polegać na swoim osobistym kredycie dla firmy, co może stwarzać problemy zarówno dla nas, jak i dla firmy, jeśli obie będą zmagać się z długami i wierzycielami, przy odpowiedniej strukturze firma może uzyskać własny kredyt.

Ogólnie rzecz biorąc, aby firma mogła ubiegać się o własny kredyt, musi być zarejestrowana lub skonstruowana jako podmiot nie będący właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że trzeba wykonać pewną pracę papierkową, zarejestrować firmę i prawdopodobnie wykonać całą masę innych kroków, a nawet zapłacić opłaty stanowe lub lokalne. Dodatkowo, ze względu na osobistą odpowiedzialność prawną, musisz przestrzegać rozdzielenia działalności osobistej i biznesowej. Dobrą wiadomością jest to, że po założeniu firmy jako oddzielnego podmiotu, nie tylko będzie można uzyskać oddzielne linie kredytowe dla firmy, ale może również znaleźć pewną izolację od osobistej odpowiedzialności prawnej (tj. ktoś ranny w sklepie będzie odzyskać od firmy tylko, a nie Ciebie osobiście).

Niestety, pomimo sformalizowania struktury biznesowej, nadal może być konieczne poświęcenie czasu na rozwinięcie zdolności kredytowej. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja osobista historia kredytowa jest zła, a Twojej firmie brakuje wystarczającego kapitału lub aktywów. W końcu brak kredytu to zły kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *