Nie ma znaczenia, czy twoje polityczne skłonności przechylają się w lewo czy w prawo – wszyscy możemy się zgodzić, że żyjemy i pracujemy w środowisku wiadomości o dużym ładunku emocjonalnym i nic nie wskazuje na to, by miało się ono uspokoić w najbliższym czasie. Demokraci, republikanie i wszyscy inni (i nie tylko) znajdują coś, o czym mogą krzyczeć, i nie zostawiają swoich opinii w domu, kiedy dojeżdżają do pracy.

Kiedy polityka przenika do miejsca pracy, Twoja mała firma może na tym ucierpieć – od spadku wydajności po wewnętrzne spory. Jak więc radzić sobie z konfliktami politycznymi i silnymi emocjami w biurze i utrzymać firmę na właściwym torze w czasach walk politycznych? Oto kilka odpowiedzi.

Zwalnianie pracowników za przekonania polityczne

Chociaż zwolnienie pracownika tylko ze względu na jego opinię w kwestii politycznej może wyglądać bardzo źle, prawdopodobnie nie jest nielegalne. Po pierwsze, prawie każde zatrudnienie (zwłaszcza w firmach prywatnych) jest na zasadzie dobrowolności, co oznacza, że pracownik może zostać zwolniony z dowolnego powodu lub bez powodu. I chociaż prawo stanowe i federalne może zabraniać pracodawcom zwalniania pracowników z powodów odwetowych, dyskryminacyjnych lub innych nielegalnych powodów, zwolnienie pracownika z powodu przekonań politycznych (choć może nie jest to najbardziej popularna decyzja biznesowa) nie jest generalnie nielegalne.

Oczywiście, jeżeli te przekonania polityczne rozleją się w pracy i wpłyną na wydajność pracownika lub stworzą wrogie środowisko pracy dla innych pracowników, możesz nie tylko chcieć wkroczyć do akcji – możesz być zmuszony to zrobić. Jeśli jeden z pracowników nęka współpracownika z powodu jego przynależności politycznej lub, co gorsza, przyczynia się do tworzenia niebezpiecznego środowiska pracy, nie zwalniając nękającego go pracownika (lub pracowników) ryzykujesz jedynie proces sądowy.

Branie wolnego z powodów politycznych

Co zatem dzieje się, gdy pracownik chce przenieść swoje przekonania polityczne poza biuro, ale w godzinach pracy? Poza obowiązkowym czasem wolnym na głosowanie, prawo federalne zgodnie z Title VII oraz American with Disabilities Act nie wymaga od pracodawców zmiany harmonogramu lub pozwolenia pracownikowi na nieobecność w pracy z powodu jego przekonań politycznych. Jednakże, niektóre prawa stanowe mogą wymagać od pracodawców dostosowania się do przekonań politycznych danej osoby.

Ponownie, mimo że nie jesteś prawnie zobowiązany do zapewnienia pracownikom czasu wolnego od pracy ze względu na przekonania polityczne, to pozwolenie pracownikom na swobodne wyrażanie swoich poglądów lub poświęcenie im trochę czasu lub przestrzeni, kiedy tego potrzebują, nie jest złe dla biznesu. Może to sprawić, że pracownicy poczują się bardziej komfortowo, a my wszyscy moglibyśmy skorzystać z odrobiny komfortu w tym szalonym politycznym klimacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *