Znalezienie nieruchomości komercyjnej dla małej firmy może być trudne. A znalezienie korzystnych warunków najmu dla małej firmy lub startupu może wydawać się niemożliwe. Pomiędzy prawami do relokacji i osobistymi gwarancjami, negocjowanie komercyjnej umowy najmu przypomina bardziej wyrywanie zębów niż pchanie swojego produktu, i to jeśli rozumiesz całą terminologię i rodzaje umów najmu.

Jedną z nich, o której być może nie słyszałeś, jest tzw. umowa najmu typu „triple net” lub „NNN”. Te komercyjne umowy leasingowe mogą stanowić poważne obciążenie finansowe dla najemców małych firm, ale mogą również skończyć się kosztem dla właścicieli na dłuższą metę. Oto, co musisz wiedzieć:

Trzy „N

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy koszty netto dla wynajmujących przy ustalaniu czynszu i obliczaniu zysków z tytułu najmu komercyjnego: podatki od nieruchomości, ubezpieczenie budynku i opłaty za utrzymanie części wspólnych. W najmie typu triple net koszty te ponosi zamiast tego najemca.

Z tego powodu czynsz pobierany w ramach umowy NNN jest zazwyczaj niższy, co może być kuszące dla wielu właścicieli małych firm, którzy z natury są optymistami i podoba im się brzmienie obniżonego czynszu oraz być może większa kontrola nad utrzymaniem nieruchomości na miejscu. Właścicielom również podoba się pomysł, aby pod koniec każdego miesiąca mniej liczyć i martwić się o koszty związane z powierzchnią handlową. Istnieją jednak ujemne strony umowy najmu typu triple net, dla obu stron.

Trzy Nos?

Zarówno najemcy, jak i wynajmujący uwielbiają przewidywalność. Właściciel małego biznesu chce dokładnie wiedzieć, jakie są jego wydatki i że będą one stałe z miesiąca na miesiąc. Wynajmujący lokal komercyjny chce wiedzieć, że rachunki są płacone na czas. Może to być trudne w przypadku najmu typu „triple net”.

Jeśli chodzi o naprawy konserwacyjne, koszty utrzymania powierzchni komercyjnej mogą się wahać, zwłaszcza w obliczu wypadków lub klęsk żywiołowych, i mogą się znacznie różnić w zależności od stanu powierzchni. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, początkujący przedsiębiorca, który ledwo wiąże koniec z końcem, może pozwolić na wygaśnięcie polisy ubezpieczeniowej, co wpływa na odpowiedzialność wynajmującego. A podatki od nieruchomości często rosną, co może być trudne dla długoterminowego najemcy lub ostrym sygnałem ostrzegawczym, jeśli najemca jest krótkoterminowy, a właściciel utknął z rosnącym obciążeniem podatkowym.

W każdej komercyjnej umowie najmu jest coś do zrobienia, więc przed jej podpisaniem warto skontaktować się z doświadczonym prawnikiem komercyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *