Rozwód jest jednym z najtrudniejszych etapów, z jakimi przyjdzie ci się zmierzyć. Dlatego ważne jest, abyś zbudował wspaniały zespół wsparcia, który pomoże ci przez to przejść. A jednym z najprostszych sposobów, aby uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz, gdy twoje małżeństwo się kończy, jest dołączenie do grupy wsparcia rozwodowego online.

Jednak łatwe wsparcie nie zawsze oznacza wsparcie jakości, a nawet rodzaj pomocy, której potrzebujesz. Nie wszystkie grupy wsparcia rozwodu online są takie same.

Niektóre grupy wsparcia są po prostu unmoderated czaty. Inne są częścią dużej organizacji, która zapewnia standardowy zestaw materiałów dla facylitatorów do wykorzystania. A potem są grupy, takie jak te, które można znaleźć na Meet Up, które spadają wszędzie pomiędzy.

Ze względu na ogromne różnice w tym, co definiuje online grupy wsparcia rozwód, trzeba spędzić czas na badania, co każda grupa ma do zaoferowania przed udziałem.

Oto cztery pytania, które warto rozważyć przed dołączeniem do jakiejkolwiek grupy wsparcia rozwodu online.

1. Jak grupa będzie chronić swoją poufność?

Jednym z głównych celów dołączenia do grupy wsparcia jest zapewnienie sobie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się tym, co przeżywasz. Musisz wiedzieć, że nie ma szans, aby ktoś w grupie wykorzystał to, co powiedziałeś, przeciwko tobie.

Tylko w bardzo bezpiecznym środowisku można odważyć się być uczciwym i wrażliwym, co jest ważne dla odzyskania rozwodu. Uznając i rozumiejąc swoją wrażliwość, rozpoczniesz proces zdrowienia.

Niektóre grupy zapewniają poufność, prosząc członków o używanie pseudonimów zamiast prawdziwych nazwisk. Uniemożliwiają one również członkom nawiązywanie kontaktów poza środowiskiem internetowym grupy.

Inne grupy nie zapewniają żadnej poufności i polegają na tym, że każdy członek grupy sam się pilnuje. Niestety, to sprawia, że bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe, aby zrobić uzdrowienie pracy trzeba zrobić, ponieważ może nie czuć się bezpiecznie.

Innym sposobem, w jaki internetowe grupy wsparcia dla rozwodników zapewniają poufność, jest umowa, którą zawiera się w momencie dołączenia do grupy. Osoba prowadząca grupę może mieć dokument, który każdy członek musi podpisać, aby się przyłączyć, lub może uczynić umowę częścią podstawowych warunków członkostwa.

Niezależnie od tego, w jaki sposób grupa zapewnia poufność, to do Ciebie należy decyzja, czy warunki te sprawiają, że czujesz się bezpiecznie w swojej bezbronności.

2. Kto prowadzi internetową grupę wsparcia dla rozwodników?

Jeśli grupa, którą jesteś zainteresowany, ma moderatora lub dwóch, będziesz chciał dowiedzieć się więcej o nich przed dołączeniem.

Najlepsze facylitatory są ci, którzy mają głębokie zrozumienie rozwodu. Zazwyczaj są to trenerzy rozwodowi, terapeuci lub doświadczeni moderatorzy, którzy sami przeszli przez rozwód.

Inną ważną rolę facylitator odgrywa jest utrzymanie grupy na zadanie i koncentruje się na temacie. Ze względu na charakter rozwodu i dramatu emocjonalnego zaangażowanych, to naturalne, że niektórzy uczestnicy mają trudny czas, aby nie mówić … na i na. Dobry facylitator będzie słuchał tych, którzy nie mówią i zachęcał ich do dzielenia się, jednocześnie zarządzając tymi, którzy dominują, tak aby grupa rozwijała się, czuła się sprawiedliwie i pozostawała w punkcie wyjścia.

Warto skontaktować się z moderatorem przed dołączeniem do grupy, aby dowiedzieć się więcej o jego doświadczeniu i wykształceniu. Dzięki interakcji z moderatorem będziesz mieć dobre przeczucie, kim jest ta osoba i czy grupa jest dla ciebie odpowiednia.

Jeśli moderator nie zapewnia możliwości kontaktu lub interakcji z nim/nią przed dołączeniem do grupy, nie dołączaj do niej. Oznacza to, że facylitator nie jest zainteresowany poznaniem ciebie jako jednostki. Są oni bardziej zainteresowani wypełnieniem swojej grupy i otrzymaniem wynagrodzenia.

3. Czy grupa ma jasną strukturę?

Najlepsze grupy wsparcia rozwód online są starannie zorganizowane, a nie tylko otwarte fora dla kvetching.

Idealnie, będziesz chciał grupę, która ma regularny czas spotkań, więc można liczyć na uzyskanie wsparcia. Regularny czas spotkań ułatwia zaplanowanie ich w czasie pracy lub znalezienie opieki nad dzieckiem (jeśli jej potrzebujesz). Regularny harmonogram zmusza cię do wygospodarowania czasu dla siebie, tego tematu i swojego rozwoju.

Aby w pełni wykorzystać możliwości grupy, ważne jest, aby znać temat każdego spotkania z wyprzedzeniem. Pozwoli ci to nie tylko sprawdzić, czy tematy odpowiadają twoim potrzebom, ale także przygotować się do każdej sesji.

Należy również zwrócić uwagę na deklarowany rezultat uczestnictwa w grupie. Sensowny program będzie miał konkretną intencję do osiągnięcia przez każdego z członków. To właśnie ta intencja da ci lepszy wgląd w to, jak facylitator poprowadzi grupę.

4. Jak grupa buduje poczucie wspólnoty?

Dołączenie do grupy wsparcia rozwodowego online polega na staniu się częścią społeczności, aby nie czuć się tak samotnym i odizolowanym. Idealnie, grupa jest pełna osób, które są chętne do dawania i otrzymywania wsparcia poprzez uczciwe i z szacunkiem odnosząc swoje doświadczenia, pytania i spostrzeżenia.

Ale społeczność nie tworzy się tylko dlatego, że razem uczęszczacie na spotkania.

Ty i inni członkowie grupy budujecie wspólnotę podczas każdej sesji, otwarcie omawiając pytania i spostrzeżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *