Nie możemy się nasycić modą królewską. I mamy szczęście, bo teraz powstała książka, która szczegółowo opisuje wszystkie znaczące stylizacje księżnej Diany, królowej Elżbiety, księżnej Cambridge i księżnej Sussex – w tym stroje z okazji zaręczyn i suknie ślubne.

Weteranka dziennikarstwa modowego Elizabeth Holmes (@eholmes) stworzyła serię Instagram Story o nazwie „So Many Thoughts”, w której szczegółowo opisuje legendarne wybory modowe tych królewskich dam. Jednak segmenty szybko zyskały popularność, a Instagram po prostu nie wystarczył, aby Holmes mogła wyrazić wszystkie swoje myśli na temat królewskich wyborów modowych. Postanowiła więc zamienić je w książkę: HRH: So Many Thoughts On Royal Style.

 Dzięki uprzejmości Celadon Books

„Jako reporterka, byłam chętna na okazję, aby zrobić głębsze nurkowanie w sartorialne podejście rodziny królewskiej”, Holmes powiedziała Brides wyłącznie. „Dowiedzenie się więcej o sposobach, w jakie królowa i Diana, księżna Walii używały swojej mody, dodaje historię i kontekst do królewskiej mody, którą widzimy dzisiaj”.

Książka przedstawia, jak styl każdej z kobiet wpłynął na członka rodziny królewskiej – i na historię w tej sprawie. A wszystko zaczęło się od ich strojów zaręczynowych – wyglądu, który dla niektórych oznacza ich oficjalne wejście do rodziny królewskiej. „Są one początkiem bardzo publicznego życia tych kobiet jako żon książąt” – mówi Holmes. „Ich stroje zaręczynowe nadają ton temu, co prawdopodobnie zobaczymy z ich stylu”.

I te stroje zaręczynowe naprawdę były niezapomnianą częścią historii królewskich. Księżna Diana wpłynęła na królewskich na tak wiele sposobów, a jej strój zaręczynowy nie jest wykluczony. Jej kultowa spódnica w kolorze elektrycznego błękitu jest wciąż pamiętana. W rzeczywistości, hitowy serial Netflixa The Crown właśnie odtworzył jej wygląd. Ten modowy moment był kluczowy dla Diany, 19-latki debiutującej w rodzinie królewskiej. 

Tim Graham/Getty Images

„Diana miała zaledwie 19 lat, kiedy Karol się jej oświadczył i nie była zbyt modna” – wyjaśnia Holmes. „Z pomocą kilku redaktorów z brytyjskiego Vogue’a dość szybko zmieniła się w ikonę stylu, którą dziś pamiętamy. Ale na tę zaręczynową fotocallę, wciąż jeszcze bardzo się starała. Sama poszła na zakupy i wybrała w Harrodsie garnitur, który pasował do jej pierścionka (i do jej oczu). Był on charakterystyczny dla jej wczesnego królewskiego stylu, ponieważ był jaskrawo kolorowy, ale bardzo skromny. Dzięki temu wyglądała starzej i dojrzalej, jak pracująca królewna”.

Chociaż Diana nie zaczynała od największego doświadczenia w modzie, stała się ważną postacią w modzie, o której do dziś się mówi. Ustanowiła nawet precedensy ze swoimi odważnymi wyborami, które odbiegały od niektórych typowych królewskich wyborów modowych – coś, co widzimy dziś odzwierciedlone w wyborach księżnej Sussex, Meghan Markle. W ciągu dwóch lat Meghan jako członek rodziny królewskiej, zrobiła rozprysk swoimi wyborami mody (jak również jej decyzja o ustąpieniu z funkcji starszego członka rodziny królewskiej), które są nieco buntownicze w porównaniu do królewskiego dress code’u.

„Strój zaręczynowy Meghan był szczególnie charakterystyczny dla jej stylu, z nowoczesnym spojrzeniem na królewską modę. Miała na sobie płaszcz – królewskie kobiety mają fantastyczne płaszcze! – ale był on nieco bardziej zrelaksowany dzięki kolorowi szala i paskowi. Meghan założyła również czółenka w kolorze nude (kolejny królewski styl), ale Meghan miała wiązanie przy kostce, co sprawiło, że były one nieco bardziej modne.” 

Getty Images

Co z kolei pozwoliło zerknąć na jej przyszłe wybory. „Powiedziałbym również, że Meghan objęła modniejsze style, podobnie jak zrobiła to Diana ze swoją królewską modą w latach 80-tych” – mówi Holmes. „Na przykład spodnie z szerokimi nogawkami Meghan czują się bardzo na czasie, podobnie jak ramiona Diany w jej czasach”.

Chociaż Diana i Meghan dokonały pewnych podobnych wyborów, ich suknie ślubne były zupełnie inne zauważa Holmes. „Suknia Diany była jej nastoletnim marzeniem o tym, co powinna nosić księżniczka, z obszernymi rękawami, błyskotkami, koronkami i kokardami. To prawie ją połknęło!” mówi. „Meghan, w przeciwieństwie do niej, była uderzająco inna. Nie potrzebowała sukni, aby odegrać rolę, tak jak Diana. Nowoczesna i minimalna, skupiła uwagę na niej i jej eleganckim welonie, wyhaftowanym symbolami narodów Wspólnoty Narodów.”

Getty Images

W pewnym sensie dały światu wgląd w swoje przyszłe wybory, prezentując swój zaręczynowy wygląd i suknie ślubne – zarówno pod względem stylistycznym, jak i królewskim. Holmes powiedziała „Brides”, że wszystkie ich wybory stylistyczne naprawdę wskazują na rolę, jaką będą odgrywać jako członkinie rodziny królewskiej.

Getty Images

„Królowa ustanowiła scenę dla królewskiej mody, którą widzimy dzisiaj, podchodząc do swoich ubrań jak do munduru. Chodzi tu zarówno o funkcjonalność, jak i o modę, z jaskrawymi kolorami, które pozwalają jej być zauważoną w tłumie i sylwetkami, które pozwalają jej machać i podawać ręce.” 

Z drugiej strony, Diana wybierała bardzo odważne stylizacje, aby wzmocnić swoją pozycję. „Jej wielkie, odważne wybory dawały ludziom powód, by interesować się nią i tym, co robiła, i pomagały jej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *