Poszukiwanie miłości w erze cyfrowej ma tendencję do wzbudzania wielu niepokojów. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś od swoich znajomych historie o ich nieudanych randkach, możesz podchodzić do aplikacji randkowych z rezerwą. Ale tak jak randki online mogą sprzyjać komicznie złym doświadczeniom, jest też wiele korzyści. Wielu z nas zna pary, które wydają się być tak idealnie dobrane, że prawie niemożliwe jest uwierzyć, że spotkały się po przeciwnych stronach ekranu.

Kiedy przychodzi co do czego, czy randki online faktycznie działają? Chociaż możesz się obawiać, że to nie jest dobry pomysł (lub nawet strata czasu), jak wszystkie sprawy związane z miłością, ma to swoje plusy i minusy. Postanowiliśmy zadać to pytanie licencjonowanemu terapeucie małżeństwa i rodziny oraz ekspertowi od związków Lisie Marie Bobby, Ph.D., z Growing Self Counseling and Coaching.

Aplikacje randkowe mogą prowadzić do powierzchowności i „ghostingu”, ale jest też wiele pozytywów. „Podczas gdy randki online mają pewien potencjał pułapek w porównaniu do spotykania się z ludźmi w prawdziwym życiu, ilość możliwości jest znacznie większa”, mówi Bobby. „To zwiększa szanse, że spotkasz kogoś, z kim jesteś naprawdę kompatybilny”.

Więc połóżmy obawy na odpoczynek – i wystawmy internet na próbę. Czytaj dalej, aby poznać porady ekspertów na temat tego, jak dobrze randki online naprawdę działają.

Co badania mówią o aplikacjach randkowych

Badania pokazują, że liczba randek online wzrasta. Badanie Pew Research Center przeprowadzone w październiku 2019 roku wykazało, że 30 procent Amerykanów korzystało z randek online, w porównaniu z zaledwie 11 procentami w 2013 roku. Spośród nich 12 procent wzięło ślub lub było w zaangażowanym związku z kimś, kogo poznali za pośrednictwem randek online – zauważalny wzrost z zaledwie 3 procent w 2013 roku.

Randki online wydają się być praktycznym sposobem na randkowanie dla większości ludzi. Według badania, około 60 procent uczestników miało pozytywne doświadczenia z platformami randkowymi. Wiele osób z powodzeniem znajduje w sieci romantycznych partnerów, niezależnie od tego, czy szukają czegoś na stałe, czy na dłużej. Ogólnie rzecz biorąc, większość uczestników uznała, że stosunkowo łatwo jest spotkać potencjalnie kompatybilnych partnerów, jeśli chodzi o tych, którzy są dla nich atrakcyjni lub z którymi dzielą hobby i zainteresowania.

Badania pokazują jednak, że istnieją negatywne skutki uboczne randek online, szczególnie dla młodych kobiet. Według badania, 60 procent kobiet w wieku od 18 do 34 lat twierdzi, że ktoś z aplikacji lub portalu randkowego kontaktował się z nimi po tym, jak powiedziały, że nie są zainteresowane, podczas gdy mniej więcej taki sam odsetek kobiet w tej grupie wiekowej zgłosił, że wysyłano im niechciane zdjęcia lub wiadomości o charakterze seksualnym.

Bobby twierdzi, że powodem wielu negatywnych aspektów randek online może być brak czegoś, co nazywa „wspólną społecznością”. „Nawiązywanie kontaktów poprzez randki online przypomina bardziej spotkanie z wirtualnym nieznajomym i konieczność ustanowienia punktów znaczącego połączenia z niewielkim doświadczeniem w świecie rzeczywistym” – mówi. „Co więcej, brak wspólnej społeczności lub relacji sprawia, że łatwiej jest być upiornym lub niewybrednym bez obaw o konsekwencje dla swojej reputacji lub komfortu w społeczności”.

Jak uzyskać jak najwięcej z randek online

Zanim pobierzesz aplikację lub dwie i utworzysz swój profil, Bobby zaleca trochę zastanowienia. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest rozpoczęcie dopasowywania się do ludzi online, rozpoczęcie rozmowy i uświadomienie sobie, że nie masz pojęcia, czego szukasz od partnera lub związku.

„Poświęć czas i energię, aby jasno określić, kim jesteś i czego naprawdę chcesz w związku, i zastanów się, kto jest Twoim idealnym partnerem” – mówi Bobby. „Pomyśl także o tym, czego twój idealny partner szuka w potencjalnym partnerze i jak możesz połączyć się z nimi autentycznie”.

Ważne jest również, aby zrobić trochę badań na temat aplikacji, którą zdecydujesz się pobrać i dowiedzieć się, jak działa. Następnie, poświęć trochę czasu i energii na swój profil. Wybierz zdjęcia i podpowiedzi, które pokazują, kim jesteś, co lubisz i jak prezentujesz się światu. Jeśli jest jasne, że nie włożyłeś żadnej myśli lub wysiłku w swój profil, potencjalni partnerzy mogą założyć, że podejmiesz takie samo podejście w związku.

Po utworzeniu swojego profilu, nie oczekuj, że spotkasz „tego jedynego” od razu, i przygotuj się na spędzenie znacznej ilości czasu na sprawdzaniu potencjalnych partnerów. Ale ponieważ nie mamy tyle czasu na świecie, aby swipe’ować, posiadanie systemu, który pozwoli Ci odrzucić tych, z którymi jesteś niekompatybilny, jest kluczowe. „Opracuj proces, który pomoże ci przeciąć puch i poznać, kim ktoś naprawdę jest tak szybko, jak to możliwe”, mówi. „Pięciominutowa rozmowa często powie ci wszystko, co musisz wiedzieć”.

Przejdź od SMS-ów do telefonu lub rozmowy wideo ASAP, aby uzyskać lepsze poczucie wzajemnego zainteresowania i kompatybilności. Nawet jeśli czujesz się niezręcznie, może to zaoszczędzić ci dużo czasu i rozczarowania.

Czego unikać podczas korzystania z aplikacji randkowych

Jest szansa, że jeśli brałeś udział w randkach online, masz kilka złych historii z randkami. Często przyczyną tych negatywnych doświadczeń jest to, że Twoje oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością. Bobby mówi, że podczas gdy randki online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *