Nie ma rozdziału „Jak przetrwać współ-rodzicielstwo” w Baby and Childcare, wielkim medycznym klasyku o wychowywaniu dzieci napisanym przez dr Benjamina Spocka w 1946 roku. Nie ma też niczego, czego można by się spodziewać w bardziej współczesnym poradniku rodzicielskim „Czego się spodziewać, kiedy się spodziewasz”. Faktem jest, że większość rodziców nigdy nie jest naprawdę przygotowana, gdy pojawia się ich pierwsze dziecko. Kończą się uczyć się co rodzicielstwo jest „na pracy”. W końcu dochodzą do zrozumienia, że nawet przy pełnym wsparciu oddanego współmałżonka, wychowywanie dziecka może być trudne fizycznie, psychicznie i emocjonalnie – nie wspominając o drenażu wszelkiego rodzaju innych zasobów, których po prostu nie da się zgłębić czytając książkę. Ale kiedy w grę wchodzi rozwód, a rodzicielstwo staje się „współrodzicielstwem”, wyzwania mogą być wielorakie. Aby je przetrwać i zapewnić swoim dzieciom dobre samopoczucie, musisz pamiętać o tym, co najważniejsze.

3 wskazówki, jak przetrwać najtrudniejsze aspekty wspólnego rodzicielstwa

Kiedy jesteś w zdrowym małżeństwie, masz tendencję do wprowadzania swoich relacji z małżonkiem na autopilota. Wszystko to jednak zmienia się po rozwodzie.

Musisz starannie zrównoważyć swoje relacje z dzieckiem i z byłym małżonkiem, i nie możesz brać żadnego z nich za pewnik. Może się to stać bardzo nieporządne i stresujące.

Oto trzy sposoby, aby spróbować zrobić to tak gładko, jak to możliwe.

1. Spójrz na to z dłuższej perspektywy

Jeśli jesteś współrodzicem, zazwyczaj oznacza to, że twoje relacje z drugim dorosłym są „nie najlepsze”. Może być przyjazny, co jest zazwyczaj najlepszym scenariuszem, lub może być kłujący i pełen konfliktów, lub gdziekolwiek pomiędzy.

Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie dramatu jest przyjęcie perspektywy długoterminowej. Pamiętaj, jaki jest twój cel.

Jaki jest twój cel? Zapytaj siebie w tej chwili. Czy jest nim wygrana? Lub jest to, aby zminimalizować wpływ na swoje dzieci, więc dzieci stoją uzdrowić jak najszybciej nad rozwodem? Jeśli powiedziałeś, że to drugie, ironia jest taka, że … wygrywasz!

Skupianie się na codziennych nieporozumieniach, takich jak sprzeczki o to, kiedy twój ex spóźnia się pięć minut podczas wymiany lub jest całkowicie nieelastyczny w kwestii zamiany dni, nie służy żadnemu prawdziwemu celowi. Patrzeje przeszłości małe przeważnie nieistotne problemy i pamięta twój cel jest robić twój części w wychowywać szczęśliwego i zdrowego dziecko.

2. Licz do dziesięciu

Kiedy bierzesz długi widok skupiasz się na końcowej grze, nie na małych potyczkach między nimi. Niestety, nawet jako dorośli i rodzice, my także możemy stać się emocjonalni. Czasami te emocje biorą górę nad nami.

Chociaż jest większa szansa, że Ty i Twój były nie widzicie się w wielu sprawach i nie pasujecie do siebie, to prawdopodobnie nadal znacie się bardzo dobrze. Oznacza to, że wiesz, co każdy lubi i wiesz, jak naciskać nawzajem swoje przyciski (Push, Push!) Nie, musisz usunąć te myśli.

To niesamowicie ważne, aby nie reagować na wyzwalacze lub wpadać w pułapki, które może zastawić Twój były. To nie jest dobre dla Ciebie i nie jest dobre dla Twojego dziecka.

Nie pozwól, aby twój współmałżonek zalazł ci za skórę, a kiedy to nieuchronnie zrobi, postępuj zgodnie z przysłowiem: policz do dziesięciu. Nie ma nic do zyskania od pstryknięcia lub wysadzenia się w powietrze, a nawet jeśli masz lepsze od niego w tym momencie, może to zrobić więcej szkody niż pożytku na dłuższą metę. Jest prawdopodobne, że Twoje dziecko widziało to lub usłyszy o tym w jakiś sposób.

Uważaj na słowa i kontroluj swoje emocje, a Twoje dziecko zobaczy wspaniały wzór do naśladowania. Na dłuższą metę dziecko będzie cię szanowało za sposób, w jaki przeprowadziłaś podział i bieżące relacje z tatą.

3. Doceniaj to, co masz

Życie płynie szybko. Jak tylko masz dziecko, twoje dni wydają się poruszać jeszcze szybciej.

Czasami, stosując się do powyższych rad, dotyczących przyjmowania długiej perspektywy i skupiania się na grze końcowej, można posunąć się trochę za daleko. Spędź trochę czasu, aby docenić to, co jest tuż przed tobą. To. Bardzo. Minutę.

Życie toczy się tak szybko, jak się toczy, a Twoje dziecko dorasta jeszcze szybciej. Zamiast wdawać się w niekończące się utarczki z byłym o podział czasu, postaraj się cieszyć czasem, który masz ze swoim dzieckiem.

Równie ważne jest, aby wiedzieć, że dziecko w większości przypadków będzie miało zdrowsze wychowanie, jeśli będzie spędzać czas z obojgiem rodziców. Tak więc, próbując odciągnąć go od swojego byłego, czy to jako sposób na ukaranie swojego byłego, czy z jakiegoś innego powodu, prawdopodobnie nie leży w najlepszym interesie Twojego dziecka.

Zamiast spędzać czas na walce i robieniu wszystkiego, co w twojej mocy, aby mieć więcej czasu z dzieckiem, poświęć ten czas i energię na cieszenie się czasem, który jest dostępny. Delektuj się chwilami. Skup się na tym, co zrobisz, co możesz zrobić. Niech to będzie znaczące. Nie musi to być ozłocone wydawaniem dużych pieniędzy. Może to po prostu oznaczać czytanie dziecku na głos, spacer lub przejażdżkę rowerową. Proste jest czasem najlepsze.

Podsumowując

Rodzicielstwo jednego lub więcej dzieci pod jednym dachem jest równie trudne, co satysfakcjonujące. Ale jeśli ty i ich drugi rodzic nie jesteście już razem, może to sprawić, że wychowywanie ich i cieszenie się życiem będzie o wiele trudniejsze.

Aby przetrwać i cieszyć się życiem jako rodzic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *