Rozwód i gniew idą w parze.

Miłość i Małżeństwo, Koń i Powóz … Rozwód i Gniew oczywiście też idą w parze. Prawda? Cóż … na samym końcu finału sezonu #DivorceonHBO słyszymy, jak główna bohaterka Frances, która rozwodzi się z mężem, zostawia tę pocztę głosową dla swojego męża: „Wyobrażam sobie, że jakimś cudem nie zadałeś sobie trudu, żeby przemyśleć ten imbecylski ruch – po prostu chciałeś mnie przelecieć za wszelką cenę. Ale popełniłeś straszny, okropny, NIEPRAWDOPODOBNY błąd.  I przegrałeś, Robercie. Straciłeś teraz WSZYSTKO!”

Uh, oh. No i jest. Wszystko właśnie poszło w bok.

Och, jak łatwo jest poddać się gniewowi, kiedy jest się w trakcie rozwodu, zwłaszcza jeśli jest on uzasadniony (choć nie zrozumcie mnie źle, równie łatwo jest wpaść w gniew z powodu rzeczy, które postrzegamy jako dziejące się naprawdę, niezależnie od tego, czy tak jest naprawdę, czy nie). W przypadku Frances, poprosiła męża o pozwolenie na zamianę weekendów, aby zabrać dzieci na narty.  Jednak w ostatniej chwili zmienił zdanie, ponieważ był na nią wściekły za zamrożenie ich majątku (co zrobił jej adwokat; Frances nie bardzo rozumiała, co ten adwokat robi) i dlatego zgłosił ją na policję za porwanie. Co, oczywiście, całkowicie wystraszyło dzieci. Co, oczywiście, całkowicie wkurzyło Frances, więc od razu rzuciła się na niego, stąd ta poczta głosowa. Widzisz ten wzór?

Słuchaj, jeśli się rozwodzisz teraz, wiem, że możesz czuć się naprawdę, naprawdę zły. I prawdopodobnie masz wszelkie prawo być wściekła. Może oszukiwał i kłamał na ten temat przez lata … a może był pracoholikiem i ignorował cię, nigdy nie zauważając, jak bardzo byłaś samotna … a może porzucił cię emocjonalnie i skupił swoją uwagę na dzieciach … a może po prostu zostawił cię bez ostrzeżenia, a ty nigdy nie widziałaś, że to nadchodzi. Musisz sprawić, żeby za to zapłacił, prawda? Cóż, mówię ci teraz, pozwalając gniew napędzać proces prawny nie będzie skutkować w uzyskaniu zemsty lub sprawiedliwości, której szukasz. Spowoduje to tylko dłuższy, wyciągnięty, brzydki rozwód.

Rozwód i gniew muszą być rozplątane

Nie sugeruję, że przestaniesz czuć złość … masz wszelkie prawo do tego uczucia. Co sugeruję jest to, że nie można sobie pozwolić, aby uczucia gniewu, urazy, goryczy lub nawet pierwotnej surowej wściekłości dyktować jak ten rozwód będzie rozwijać. Te emocje muszą być oddzielone, dla twojego dobra i dla dobra twojego dziecka również.

Wyobraź sobie, że gniew jest potworem wewnątrz ciebie. Jeśli go karmisz, staje się duży i silny. Jeśli mu na to pozwolisz, ten potwór przejmie władzę nad twoim mózgiem i zacznie myśleć za ciebie. Ale gniew nie ma perspektywy, nie ma inteligencji, nie rozwiązuje problemów ani nie myśli racjonalnie. Jak większość potworów, jest po prostu głodny, więc robi rzeczy, aby się najeść. Żywi się strachem, oburzeniem i nienawiścią i nie cofnie się przed niczym, by wzbudzić te uczucia, by zdobyć posiłek. Wzbudzi je w tobie i na tym nie poprzestanie – przekona cię, żebyś wyżywał się również na innych, więc to się rozprzestrzenia, a twój współmałżonek jest najbardziej oczywistym celem.

Karmienie tego potwora robi dwie rzeczy: (1) Utrzymuje cię w miejscu, w którym nie możesz myśleć jasno ani podejmować mądrych decyzji, ponieważ potwór jest u władzy i (2) zmusza twojego współmałżonka do zajęcia tej samej pozycji. Teraz mamy dwoje dorosłych, z których żadne nie jest w stanie podejmować odpowiedzialnych decyzji, ponieważ oboje są zaślepieni przez gniew.

Musisz przestać karmić potwora gniewu.

Jak już mówiłem, nie mówię ci po prostu, żebyś przestał się tak czuć. Gniew nie odejdzie tylko dlatego, że mu tego życzysz. Musisz uszanować to, co czujesz, a jednocześnie dowiedzieć się, jak poruszać się po rozwodzie i podejmować dobre decyzje dla siebie i swojej rodziny. Na początek proponuję ci trzy rzeczy, o których warto pamiętać:

3 sposoby radzenia sobie z rozwodem i gniewem, jeśli sprawy przybierają zły obrót
Zaufaj sobie, choćby odrobinę.  Posłuchaj tego małego głosu, który mówi ci, że to nie może być to, co się wydaje. Zbadaj sytuację, zanim pozwolisz, by cię rozpaliła. Czy on naprawdę to powiedział? Czy naprawdę by to zrobił? Może nie. Postaraj się dać mu kredyt zaufania, jeśli uważasz, że jest najmniejsza szansa, że przesadzasz.
Znajdź bezpieczny sposób, aby dać upust swojej złości i przeżyć ją.  Podobnie jak w czajniku, który jest zakorkowany, Twoja złość wybuchnie, jeśli nie znajdziesz sposobu na ujście pary. Rozmowa z kimś, komu możesz zaufać lub pisanie w dzienniku mogą być ważnymi sposobami na bezpieczne wyrzucenie z siebie całego negatywnego nastawienia.
Uzyskaj perspektywę od kogoś obiektywnego. Oznacza to kogoś, kto nie jest blisko związany z sytuacją, najlepiej profesjonalistę.  Terapeuta, trener rozwodowy, pracownik socjalny lub duchowny będzie miał doświadczenie, którego potrzebujesz, aby pomóc Ci zobaczyć rzeczy z innych perspektyw i pomóc Ci podjąć racjonalne decyzje. Jeśli gniew grozi przejęciem kontroli, koniecznie znajdź kogoś, kto jest przeszkolony w radzeniu sobie z tymi silnymi uczuciami i może pomóc ci poskromić tego potwora.

Frances mówi do swojego ojca w pewnym momencie: „Cóż, żadne z nas nie jest szczególnie dobre dla drugiego, ale ya

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *